Podczas wyboru kuchennego blatu należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Niezwykle istotne są tutaj walory użytkowe, za które odpowiada wykorzystany podczas produkcji materiał. Jaki blat kuchenny wybrać, by pasował do aranżacji, a jednocześnie był solidny, wytrzymały i wygodny w użytkowaniu? Odpowiadamy.

Rodzaje blatów kuchennych
Poszukujący materiału na blat kuchenny mają do wyboru wiele opcji, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami. Poniżej przedstawiamy cieszące się największym zainteresowaniem rozwiązania.

Blaty kamienne

Wykonywane są najczęściej z granitu, gdyż to właśnie ten kamień uznawany jest za bardzo odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, ale też plamy m.in. z tłuszczu. Spotkać się można też z blatami marmurowymi, jednak te wymagają odpowiedniego zaimpregnowania, bowiem sam marmur nie jest tak odporny. Blaty kamienne z definicji są również zimne w dotyku, a także ciężkie.

Blaty konglomeratowe i kompozytowe

Powstają z połączenia zmielonych kamieni naturalnych z żywicą lub w przypadku kompozytów – spoiwem akrylowym. Blaty konglomeratowe przechwytują wszelkie zalety kamieni naturalnych, ponadto zawierają większy ich procent dlatego są twardsze od kompozytów. Blaty kompozytowe są natomiast odporniejsze na uderzenia i zarysowania, wykazują się także większą wytrzymałością na działanie środków chemicznych i oddziaływanie wysokich temperatur. Przez długi czas pozostają w dobrym stanie, niezależnie od intensywności użytkowania.

Blaty drewniane

Uważane są za bardzo eleganckie, a odpowiednio zadbane potrafią służyć długie lata. Nadają kuchniom zarówno szlachetnego, jak i również niezwykle ciepłego, domowego charakteru. Ich wadą jest wysoka nasiąkliwość, a co za tym idzie – podatność na powstawanie plam i odbarwień.

Na jaki blat kuchenny się zdecydować?

Polecaną przez nas propozycją są kompozyty mineralno-akrylowe. To rozwiązania efektowne, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, higieniczne, wodoodporne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Możliwość bezspoinowego łączenia pozwala na uzyskanie jednorodnej powierzchni, bez widocznych łączeń płyt. Dzięki temu możliwe jest również wykonywanie ewentualnych uzupełnień i napraw. Kompozyty dodatkowo wykorzystać można także w innych pomieszczeniach domu, np. jako blaty łazienkowe, tym samym uzyskując w pełni spójną aranżację.