Jak odnowić blat kuchenny?

Blat w kuchni to powierzchnia szczególnie narażona na uszkodzenia i degradację. Z czasem traci swój estetyczny wygląd i staje się coraz trudniejszy do utrzymania w czystości. To, jak na co dzień dbamy o blat roboczy i jakie środki stosujemy do jego czyszczenia ma duży wpływ na tempo degradacji blatu kuchennego oraz jego wygląd. Dlatego warto korzystać z dedykowanej chemii, a gdy przyjdzie ta pora z profesjonalnych systemów naprawczych. Jak w takim razie odnowić blat kuchenny?

Naprawa blatu kuchennego

Metody naprawy blatu kuchennego zależą od materiału, z jakiego została wykonana przestrzeń robocza. Innym zabiegom poddawać będziemy blat drewniany, innym kamienny, a jeszcze innym akrylowy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość zabiegów mających na celu odnowienie powierzchni roboczej ma sens wyłącznie w przypadku dobrej jakości materiałów. W przeciwnym razie może się okazać, że nasze wysiłki na niewiele się zdały.

Blaty kompozytowe, akrylowe i mineralno-akrylowe charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i odbarwienia. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku jakiegoś wypadku powierzchnia ulegnie uszkodzeniu. Zarysuje się lub dojdzie do ubytku. Zdecydowana większość nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych do produkcji blatów kuchennych pozwala na efektywną naprawę powierzchni i przywrócenie jej pierwotnych właściwości użytkowych, a nierzadko także walorów wizualnych. Materiały, w składzie których znajdują się żywice akrylowe możemy uzupełniać właśnie przy ich pomocy. Jeśli zależy nam na uzyskaniu konkretnego efektu kolorystycznego niezbędne może być wymieszanie żywicy z pigmentem. A co w sytuacji, w której powierzchnia ulega zarysowaniu? Jak wypełnić tego typu ubytki?

Naprawa powierzchni akrylowej

Rysy, zadrapania, niewielki odpryski – tego typu uszkodzenia mogą się przydarzyć w każdej kuchni. Najczęściej nie wpływają one na aspekt użytkowy blatu, ale obniżają jego estetykę i utrudniają utrzymanie w czystości. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości oferowanych przez profesjonalne zestawy naprawcze. Najczęściej tego typu zestawy składają się z akrylu i substancji rozcieńczającej. Rozcieńczony akryl aplikujemy na defekt i pozostawiamy do wyschnięcia. Po utwardzeniu powierzchnię szlifuje się papierem ściernym wodnym pamiętając o zachowaniu gradacji gramatur. Działanie to ma na celu usuniecie nadmiaru wypełniacza. Wyszlifowaną powierzchnię następnie należy wypolerować. Do tego celu służy specjalna pasta.

Nie każdy defekt wymaga wypełnienia. W przypadku powierzchownych zadrapań i zarysowań powierzchnię można wyrównać papierem ściernym, a następnie wypastować. Jeśli nie mamy pewności, co do tego jak skutecznie i bezpiecznie odnowić blat w kuchni warto skorzystać z fachowej pomocy.

Jeśli dalej masz wątpliwości, który blat wybrać zadzwoń lub zostaw dane kontaktowe, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu godziny albo na drugi dzień.