Gęsty sos pomidorowy, tarte buraczki, pryskający tłuszcz… Utrzymanie blatu kuchennego w idealnej czystości z pewnością nie należy do łatwych zadań! A przecież to powierzchnia, która powinna pozostać higieniczna – to na niej przygotowujesz posiłki. Nie możesz pozwolić na to, aby rozwijały się tam chorobotwórcze drobnoustroje.

Dokładne czyszczenie blatu kuchennego to istotna kwestia. W ferworze walki z brudem można się jednak łatwo zapomnieć i przypadkowo użyć zbyt mocnych środków. Blat – owszem, pozostanie wtedy czysty, ale nie będzie już wyglądał tak atrakcyjnie i zacznie się szybko niszczyć.

Jak znaleźć złoty środek i utrzymać blat mineralno-akrylowy i kompozytowy w czystości, nie ryzykując jednocześnie jego zniszczenia?

Prawidłowe użytkowanie blatu kuchennego

Jeżeli chcesz, by Twoje starania o utrzymanie czystego blatu przyniosły widoczne efekty, przede wszystkim zwróć uwagę na jego prawidłowe użytkowanie każdego dnia. Mechaniczne uszkodzenia powierzchni sprawiają, że doczyszczenie blatu staje się bardzo trudne.

Przede wszystkim nie krój żywności bezpośrednio na blacie mineralno-akrylowym. Przypadkowe jednorazowe zahaczenie ostrzem nie powinno pogorszyć jego stanu. Jednak regularne cięcie nożem na pewno spowoduje zarysowanie powierzchni, co skróci żywotność blatu i zmniejszy walory estetyczne.

Podobnie jest z gorącymi naczyniami. Koniecznie stosuj pod nie podkładki z tworzyw odpornych na wysokie temperatury. Takie akcesoria dobrze izolują ciepło. Ich podłożenie zajmuje tylko chwilę, a Twój blat odwdzięczy Ci się za to atrakcyjnym wyglądem przez długi czas!

Jak czyścić blaty mineralno-akrylowe, kompozytowe i inne?

Do czyszczenia blatu przyda Ci się gąbka lub ściereczka. W zależności od rodzaju plam możesz po prostu użyć wody lub – w przypadku większych zabrudzeń – wybranego środka chemicznego. Dobrze jest przygotować także drugą szmatkę do przetarcia blatu na sucho. Przede wszystkim wybierz ściereczkę lub gąbkę o odpowiedniej miękkości. Szorowanie blatu na siłę znacznie pogorszy jego stan. Jeżeli wybierasz szmatkę ze specjalną warstwą czyszczącą, unikaj tych z powierzchnią ścierną. Lepiej sięgnij np. po taką z miękkimi igiełkami. Jeżeli używasz gąbki – nie przykładaj jej do blatu warstwą ścierającą. Ewentualnie na niewielkiej powierzchni sprawdź najpierw efekt czyszczenia. Podobnie jest w przypadku tzw. magicznej gąbki z pianki melaminowej. Swoją skuteczność zawdzięcza temu, że jest bardzo szorstka – wraz z plamami może więc usunąć także wierzchnią warstwę blatu kuchennego.

Środki czyszczące – ze sklepu i domowe

Jeżeli chcesz na długo zachować blat kuchenny w świetnym stanie, zwracaj uwagę na środki chemiczne, które chcesz nakładać na jego powierzchnię. W ofercie sklepów można znaleźć szeroką gamę preparatów czyszczących. Który z nich będzie najbardziej odpowiedni do blatu kuchennego? Przede wszystkim sięgnij po środki bez drobinek ściernych. Mikrogranulki, które pomagają np. szybko doczyścić płytę kuchenną, mogą po częstym stosowaniu spowodować matowienie blatu kuchennego. Wybieraj także środki pozbawione mocnych rozpuszczalników i innych agresywnych substancji, które mogłyby przyczynić się do powstawania odbarwień. Dobrym pomysłem jest wybór środków o działaniu antybakteryjnym, które pozwolą zachować blat w higienicznej czystości. Preparat warto wybrać także pod kątem jego skuteczności w usuwaniu tłuszczu i uporczywych zabrudzeń. Na rynku możesz bez trudu znaleźć środki stworzone specjalnie do blatów mineralno-akrylowych i innych. Wybierając je, masz pewność, że powierzchnia blatu zachowa pełną funkcjonalność przez długi czas. Nie masz pod ręką odpowiednich środków chemicznych, a plamy nie chcą zejść przy użyciu samej wody? Spróbuj domowych sposobów! Wymieszaj ocet i ciepłą wodę w proporcjach 1:1 i dodaj skórki pomarańczy lub 10 kropel cytrynowego olejku eterycznego. Przygotowaną miksturą możesz czyścić blat kuchenny, stół czy armaturę w łazience.

Chcesz utrzymać kuchnię w czystości? Wybierz blat mineralno-akrylowy

Jeśli masz taką możliwość, już w momencie urządzania kuchni weź pod uwagę konieczność czyszczenia blatu. Nie każdy materiał będzie tak samo łatwy do utrzymania w czystości. Ważne, aby wybierać powierzchnie gładkie i odporne na wchłanianie płynów – wtedy usunięcie wszelkich zabrudzeń jest dużo prostsze. Doskonałą opcją są blaty mineralno-akrylowe. Ich nieporowata powierzchnia nie gromadzi zanieczyszczeń ani bakterii. Dużym atutem takich blatów jest także możliwość ich bezspoinowego łączenia, co usuwa konieczność żmudnego czyszczenia ewentualnych szczelin. Szukasz sprawdzonego producenta blatów mineralno-akrylowych? Skontaktuj się z nami – podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem i doradzimy podczas wyboru blatu! Znajdziesz u nas blaty Hi Macsblaty Staron i wiele innych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania zadzwoń lub zostaw dane kontaktowe, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu godziny albo na drugi dzień.