Czym jest kompozyt? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem blatu kuchennego z kompozytu – dobrze jest wiedzieć najpierw czym w zasadzie jest to tworzywo. Oczywiście blaty kompozytowe możemy zastosować nie tylko w kuchni, ale również w łazience – a dzięki wielu wersjom kolorystycznym, możemy stworzyć dokładnie takie wnętrze, o jakim marzyliśmy! Sam w sobie kompozyt to nic innego jak materiał złożony z dwóch lub więcej składników o różnych właściwościach, które razem tworzą nowy materiał (o lepszych cechach niż każdy ze składników osobno!), Kompozyty znajdują zastosowane w różnych dziedzinach przemysłu – takich jak budownictwo, motoryzacja, lotnictwo oraz w produkcji mebli i… blatów!
Jakie są zalety kompozytu?
Do najważniejszych zalet kompozytu należą:
Lekkość – blaty kompozytowe są zwykle lekkie, dzięki czemu nie powodują efektu optycznego “obciążenia” wnętrza
Odporność na korozję – wiele kompozytów jest odpornych na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych
Trwałość – dzięki swojej strukturze, kompozyty są odporne na zużycie, co oznacza, że blat kompozytowy może służyć nam wiele lat (nawet bez konieczności naprawy!)
Łatwość formowania – kompozyty mogą być łatwo formowane w różne kształty, co pozwala na stworzenie dokładnie takiej kuchni czy łazienki, o jakiej marzymy!
Izolacja termiczna i akustyczna – wiele kompozytów posiada doskonałe właściwości izolacyjne, co sprawia, że są używane w budownictwie jako materiały izolacyjne zarówno termiczne, jak i akustyczne
Estetyka – kompozyty mogą być produkowane w różnych kolorach i wykończeniach, co pozwala na dopasowanie do specyficznych wymagań estetycznych
Łatwość naprawy – jeśli nasz blat ulegnie uszkodzeniu, może zostać z łatwością naprawiony przy użyciu specjalnym żywic
Gdzie stosuje się kompozyt?
Kompozyt oczywiście wykorzystuje się między innymi do tworzenia blatów – jak się jednak okazuje, nie jest to ich jedyne zastosowanie! Kompozyty znajdziemy również w produktach takich jak:
- Elementy konstrukcyjne (w lotnictwie)
- Panele karoserii, części mechaniczne, elementy wnętrza (w motoryzacji)
- Fasady budynków, mosty, elementy nośne (w budownictwie)
- Rowery i łodzie (w branży sportowej)
- Panele ochronne i obudowy (w elektronice)
- Implanty, sprzęt medyczny, protezy (w medycynie)
Jak się okazuje – kompozyty odgrywają niezwykle ważną rolę w wielu dziedzinach, a szereg ich zalet sprawia, że są coraz to chętniej wybierane również do aranżacji wnętrz (szczególnie łazienki i kuchni). Nowoczesne blaty kompozytowe to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zarówno estetykę, jak i funkcjonalność na co dzień – oraz chcą dostosowywać blaty pod kątem swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Jak zaaranżować blat z kompozytu?
Zastanawiasz się jak zaaranżować blat z kompozytu? Sprawdź nasze inspiracje na nowy design Twojej kuchni czy łazienki!
Minimalizm z nutą nowoczesności – jeśli preferujesz minimalistyczny styl, dobierz do białego bądź szarego blatu białe, gładkie szafki bez uchwytów, które podkreślają jego prosty, interesujący charakter. Postaw też na jasne ściany – białe lub jasnoszare kafle lub panele szklane w neutralnej kolorystyce. Jeśli chodzi o oświetlenie – w tak klasycznym wnętrzu dobrze sprawdzi się proste, liniowe oświetlenie LED oraz zintegrowane oświetlenie podszafkowe. Nie zapomnij o minimalistycznych dodatkach, takich jak metalowe akcesoria kuchenne!
Klasyka, która się nie nudzi – uniwersalne, ponadczasowe wnętrza to propozycja dla osób, które nie chcą podążać za aktualnymi trendami, wybierając raczej sprawdzone, bezpieczne rozwiązania. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na jasny czy ciemny blat kompozytowy – jak najbardziej możesz zestawić go z drewnianymi szafkami, beżowymi płytkami (zarówno w błysku, jak i macie oraz kinkietami oraz wiszącymi, kryształowymi lampami (które podkreślą elegancki charakter wnętrza). Całość uzupełnią świeże kwiaty oraz stylowe akcesoria – pamiętajmy jednak, aby nie przytłoczyć nimi blatu (tak, aby mógł być maksymalnie widoczny!).
Estetyczna surowość – lubisz kuchnie w stylu industrialnym? Łącząc blat kompozytowy z antracytowymi, modnymi szafkami z metalowymi uchwytami oraz cegłą na ścianie, łatwo i szybko uzyskasz pomieszczenie “z pazurem”, obok którego nie można przejść obojętnie! Aby jeszcze mocniej zaakcentować industrialny styl w swojej kuchni – postaw na oryginalne reflektory, metalowe dodatki oraz nawiązujące do surowości akcesoria. Chociaż większość osób preferuje jasne blaty – tak naprawdę każdy z nich, niezależnie od odcienia, może prezentować się gustownie i interesująco! Pamiętaj jednak, aby – decydując się na blat kompozytowy – starannie wybrać firmę, której zlecisz usługę jego wykonania, ponieważ to właśnie blaty najwyższej jakości wyglądają też najlepiej!
Czytaj więcej:
Zlewy i umywalki na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
Blaty kompozytowe – za co cenimy je najbardziej?
Blaty kompozytowe w łazience – jak je zaaranżować?
Blaty do mebli kuchennych z kompozytu – dlaczego warto je mieć?