Blaty kompozytowe w małych przestrzeniach – jak wykorzystać je w niewielkiej kuchni? Jak się okazuje, bardzo wielu z nas zamieszkuje niewielkie metraże – niezależnie od tego czy mieszkamy w domach czy w mieszkaniach. Moda na niewielkie, funkcjonalne domy trwa – a sam w sobie pomysł tego typu zachęca przede wszystkim sporą oszczędnością środków finansowych. Czy jednak w małej kuchni bądź łazience nadal można wygodnie funkcjonować? Tak, jeśli dokładnie przemyślisz sobie aranżację pomieszczeń! Aby maksymalnie wykorzystać potencjał swojej kuchni – a więc swego rodzaju “serca” domu – powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jakie są nasze potrzeby względem niej (na przykład czy często w niej gotujemy), a następnie ustawić blat kompozytowy w takich miejscach, które umożliwią nam uzyskanie takiej przestrzeni roboczej, której naprawdę potrzebujemy w swoim wnętrzu.

Blaty kompozytowe w małych przestrzeniach – na jakie kolory postawić?

Poruszane tematy

Nie jest tajemnicą, że do małych pomieszczeń zwykle zaleca się stosowanie jasnych kolorów – takich jak biel, beż czy odświeżające, pastelowe odcienie. Czy jednak w małej kuchni bądź łazience nie możemy postawić na intensywny kolor? Jak się okazuje – jak najbardziej! Jakie barwy doskonale odnajdą się w mniejszych wnętrzach?

Jasny ton dębu – naturalny i ciepły dąb wprowadzi do kuchni czy łazienki przytulny klimat, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni

Klon – jasne, subtelne drewno, doda Twojej przestrzeni eleganckiego sznytu przy zachowaniu naturalnego, przyjemnego w odbiorze akcentu

Błękit –  rozbielony, uspokajający kolor – dodający świeżości i lekkości kuchni – to propozycja dla osób, które kochają lekkie, pastelowe tony!

  Blaty kompozytowe w przemyśle restauracyjnym - wytrzymałość i estetyka

Mięta – pastelowy zielony, który wprowadza do wnętrza element natury i harmonii, spodoba się osobom, które cenią sobie delikatność oraz subtelność wnętrza

Piaskowy – nieco różniący się od kremu odcień, wprowadzi do kuchni ciepło, nawiązując przy tym do klasyki i elegancji

Wybierając kolor blatu kompozytowego do swojej niewielkich rozmiarów kuchni – unikajmy ciemnych kolorów (które optycznie mogą zmniejszać pomieszczenie), postawmy na choćby delikatny kontrast z szafkami (jasnoszary blat do białych mebli kuchennych może okazać się “strzałem w dziesiątkę”!) oraz na odpowiednio dobrane oświetlenie (również podszafkowa), które sprawi, że kuchnia czy łazienka staną się wizualnie większe.

Blaty kuchenne kompozytowe – jak zaaranżować je w małej przestrzeni?

Blaty kuchenne kompozytowe cieszą się dziś niemałym zainteresowaniem – nie tylko ze względu na liczne kolory i wzory, dające możliwość dopasowania do każdej wizji pomieszczenia, ale również z powodu swojej funkcjonalności i praktyczności na co dzień. Jak zaaranżować blat tego typu w małej kuchni, aby móc maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Wybierz odpowiedni kolor i wzór

Postaw na jasne odcienie – takie jak biały, kremowy, jasny szary lub pastelowe kolory – aby optycznie powiększyć przestrzeń. Spore wzory i bardzo intensywne kolory mogą spowodować przytłoczenie danej przestrzeni – dlatego też warto zamienić je na delikatniejsze, drobniejsze motywy i lekką tonację.

Zoptymalizuj kształt blatu

Wybierz zabudowę w kształcie litery U bądź L – stawiając na maksymalne wykorzystanie narożników. Tego typu rozwiązanie zapewni Ci dużą powierzchnię roboczą, z kolei jeśli Twoja kuchnia jest wyjątkowo ciasna, zdecyduj się na wąskie blaty, aby zaoszczędzić nieco miejsca.

Zadbaj o wykorzystanie każdego centymetra

Coraz to więcej osób wybiera wygodną możliwość zamontowania blatu kompozytowego nad parapetem – jeśli w kuchni znajduje się okno, rozważ zamontowanie blatu właśnie w tym miejscu. Tego typu wybór zapewni Ci dodatkową powierzchnię do pracy. Ciekawym rozwiązaniem wydają się też blaty składane – które możemy złożyć, aby na nowo “otworzyć” przestrzeń kuchenną.

  Regeneracja blatu z kompozytu - na czym polega?

Zintegruj blat z innymi elementami kuchni

Posiadając niewielkich rozmiarów kuchnię – warto rozważyć blat zintegrowany ze stołem bądź wyspą kuchenną, na której możesz zarówno jeść posiłki, jak i je gotować. Dodatkowo postaw na urządzenia wbudowane w meble – takie jak płyta grzewcza czy zlewozmywak – aby Twoje pomieszczenie było jeszcze bardziej praktyczne i funkcjonalne na co dzień.

Podziel powierzchnię na konkretne strefy

Tworzenie tak zwanych “stref pracy” to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort użytkowania wnętrz na co dzień. Zorganizuj blat w taki sposób, który pozwoli Ci na nieskomplikowane korzystanie z różnych sfer pomieszczenia – przeznaczonych między innymi na gotowanie (blat), jedzenie posiłków (stół) czy sprzątanie (zlew).

Nie ignoruj oświetlenia

Choć oświetlenie w kuchni wielu z nas może wydawać się zaledwie detalem – to właśnie odpowiednie doświetlenie każdej z przestrzeni, pozwoli nam na cieszenie się swoją kuchnią w 100%. Postaw na nowoczesne, podszafkowa oświetlenie LED, aby doskonale oświetlić powierzchnię blatu kompozytowego, tworząc tym samym iluzję większej przestrzeni. Co ciekawe, wybierając blat w wersji “wysoki połysk” – możesz liczyć na optyczne powiększenie kuchni.

Wybierz przemyślane akcesoria

skorzystaj z praktycznych, wbudowanych organizerów (uchwytów na noże, stojaków na przyprawy czy pojemników na przybory kuchenne). Jeśli posiadasz niewielkich rozmiarów kuchnię czy łazienkę – staraj się utrzymywać blat w jak najlepszym porządku, by nie przytłaczać i tak niedużej przestrzeni. Dobrym pomysłem może okazać się wybór takich dekoracji, które możesz łatwo i szybko usunąć bądź przesunąć wtedy, kiedy potrzebujesz nieco więcej miejsca do pracy.

Nie masz pomysłu na wykorzystanie blatu kompozytowego w swojej małej kuchni? Zainspiruj się! Wybierz blat wzdłuż jednej ściany – doskonały do pomieszczeń, w których każdy centymetr ma znaczenie! Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w wyspę kuchenną, która stanowi nie tylko fantastyczną powierzchnię roboczą na co dzień, ale również zapewnia nam cenne, dodatkowe miejsce do przechowywania garnków, naczyń czy innych akcesoriów.

  Nowoczesne trendy w kuchni: blaty z kompozytu na czele!

Czytaj więcej:

Czym jest kompozyt?

Zlewy i umywalki na wymiar – co warto o nich wiedzieć?

Blaty kompozytowe – za co cenimy je najbardziej?

Blaty kompozytowe w łazience – jak je zaaranżować?

Blaty do mebli kuchennych z kompozytu – dlaczego warto je mieć?