Remont mieszkania – jak zaoszczędzić na aranżacji kuchni? Przed Tobą remont mieszkania? Wielu z nas zdążyło przekonać się już o tym jak wiele środków finansowych potrafi on pochłonąć. Jeśli jednak podejdziemy do kwestii remontu “z głową”, rozsądnie i na spokojnie – jak najbardziej możemy zaoszczędzić na wyborze konkretnych elementów. Mowa tu chociażby o przemyślanej aranżacji kuchni – do której, zamiast drogich, kamiennych blatów – warto wybrać praktyczne i miłe dla okna rozwiązanie w postaci blatu kompozytowego. Blat tego typu to nic innego jak jakościowy, nowoczesny rodzaj blatu kuchennego lub łazienkowego, który jest wykonany z materiałów syntetycznych (niejednokrotnie z dodatkiem naturalnych minerałów). Blaty kompozytowe łączą w sobie różne składniki – takie jak żywice polimerowe, pigmenty czy kruszywa mineralne (między innymi kwarc, granit), co zapewnia im unikalne właściwości. Jak wyremontować kuchnię, aby nie ucierpiał na tym nasz domowy budżet? Przychodzimy z podpowiedziami!
Jak wybrać dobry i niedrogi blat kuchenny?
Poruszane tematy
Blat to niezwykle ważny element każdej kuchni – umożliwiający przygotowanie posiłków, przechowywanie rzeczy, a czasem nawet… jedzenie! W zależności od metrażu kuchni – część z nas rzeczywiście może pozwolić sobie na sporych rozmiarów wyspę, podczas gdy inni decydują się na funkcjonalne potraktowanie blatu również jako stolika. Dobry i niedrogi blat kuchenny jakim jest blat kompozytowy spodoba się nie tylko osobom, które chcą solidnie i niedrogo wyremontować swoją kuchnię, ale również cenią sobie praktyczne rozwiązania na co dzień. Wybierając blat do swojej kuchni warto obejrzeć realizacje firmy, na którą chcemy się zdecydować oraz zwrócić uwagę nie tylko na wykonanie, trwałość czy estetykę blatu, ale także na:
Porowatość blatu
Im niższa, tym łatwiej będzie utrzymać go w czystości!
Kolory i wzory
Im większy wybór kolorów i wzorów – tym łatwiej będzie nam dopasować blat do swojej wizji aranżacyjnej!
Możliwość uzyskania jednolitej powierzchni, bez łączeń
Wybierając blat, zwróćmy uwagę na to czy podczas łączenia kilku elementów dochodzi do zaburzenia estetyki – czy nadal mamy do czynienia z elegancką, jednolitą powierzchnią.
Elastyczność formowania blatu
Praktyczny blat kuchenny powinien móc przybierać różne formy, kształty i rozmiaru – co pozwoli nam na stworzenie zintegrowanych parapetów, zlewozmywaków czy innych funkcjonalnych elementów.
Troska o środowisko
Decydując się na zakup blatu, pamiętajmy również o kwestiach ekologicznych – wybierając taki produkt, który jest produkowany z materiałów przyjaznych planecie, w pełni odnawialny bądź pochodzący z recyclingu.
Jak zaaranżować kuchnię małym kosztem?
Kiedy wybraliśmy już najlepszy dla siebie (i swojego portfela!) blat – warto rozważyć następujące kwestie, które pomogą nam w niedrogiej aranżacji przestrzeni:
Stwórz dokładny plan remontu – przed rozpoczęciem prac stwórz szczegółowy plan kuchni. Określ swoje priorytety oraz zaplanuj budżet, jaki zamierzasz przeznaczyć na ten cel. Pomocne może okazać się podzielenie wydatków na poszczególne kategorie – na przykład materiały czy sprzęt kuchenny.
Odnów, zamiast wymieniać – być może w Twojej kuchni znajdują się takie elementy czy akcesoria, które warto odnowić, zamiast kupować nowe. Jeśli Twoje szafki nadal spełniają swoje funkcje – postaw na ich przemalowanie, które pozwoli Ci na szybkie i tanie odświeżenie designu kuchni. Wymień uchwyty na takie, które wkomponują się w nowy styl Twojej kuchni oraz przemaluj ściany na taki kolor, który doskonale wpisuje się w wizję Twojego idealnego pomieszczenia.
Postaw na DIY – własnoręczne tworzenie interesujących dodatków to strzał w dziesiątkę – szczególnie wtedy, kiedy tego typu prace sprawiają Ci radość! Aby udoskonalić swoją kuchnię – możesz postawić chociażby na otwarte półki, które dodadzą przestrzeni lekkości. Tego rodzaju akcenty pozwolą Ci też na uwidocznienie ciekawych rzeczy w Twoim wnętrzu – na przykład przywiezionych z wakacji filiżanek. Twórz dekoracje “handmade” takie jak uchwyty na przyprawy czy wieszaki na naczynia, a Twoja kuchnia stanie się jedyna w swoim rodzaju!
Przemaluj płytki – aranżacja kuchni nie musi wymagać ogromnego uszczerbku na domowym budżecie! Aby Twoja nowa przestrzeń stała się jeszcze bardziej estetyczna – możesz pomalować nie tylko ściany, ale również kafelki (używając do tego specjalnych farb). Jeśli lubisz klasykę – postaw na biel, beż, szarość czy czerń – a jeśli chcesz dodać swojej kuchni nieco koloru, wybierz lekkie, rozbielone pastele lub intensywne, “soczyste” barwy, które przyciągną uwagę każdego domownika i gościa!
Wybierz minimalizm – bardzo często sporą zmianę w kuchni powoduje już samo w sobie postawienie na minimalizm. Mniej mebli to również mniejsze obciążenie dla Twojego portfela – dlatego też dobrze jest się skupić wyłącznie na najważniejszych elementach. Kilka praktycznych szafek, jakościowy i trwały blat kompozytowy, odpowiednio dobrane oświetlenie i funkcjonalne sprzęty sprawią, że Twoja kuchnia na nowo stanie się wygodna w użytkowaniu na co dzień!
Nie zapomnij o oświetleniu – oświetlenie nie musi być drogie! Wystarczy, że wymienisz stare lampy na nowe, z wbudowanymi żarówkami LED, które zużywają mniej prądu oraz zadbasz o praktyczne doświetlenie blatu, na przykład przy pomocy nowoczesnej taśmy ledowej.
Baw się dodatkami – wielu z nas, decydując się na remont kuchni, oczekuje w niej przytulności, ciepła, przyjemnej atmosfery. Aby ją uzyskać – niezbędne będzie dodanie ciekawych akcesoriów, na przykład osobistych dekoracji (domowych tekstyliów czy zdjęć w ramkach), a także świeżych ziół w doniczkach, które dodadzą Twojemu wnętrzu iście domowego charakteru!
Kupuj z drugiej ręki – poszukując okazji online czy na tak zwanych “targach staroci”, możesz znaleźć prawdzie unikaty – zarówno meble, jak i dodatki! Kiedy znajdziesz niepowtarzalne akcesorium, które wymaga renowacji – nie bój się zainwestować w nie nieco pieniędzy, aby uzyskać niepowtarzalny, stylowy akcent w swojej kuchni!
Kupuj sprzęty podczas wyprzedaży – remont kuchni dobrze jest zaplanować z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – co pozwoli nam na zakup sprzętów AGD podczas wyprzedaży! Wybierając praktyczne, podstawowe modele bez dodatkowych funkcji, również mamy możliwość realnego zaoszczędzenia na remoncie.
Wykorzystaj przestrzeń – wykorzystanie każdego centymetra kuchni sprawdzi się nie tylko w niewielkich pomieszczeniach, ale i tych nieco większych rozmiarów. Montując półki, organizery czy wieszaki na ścianach, “uwalniasz” maksymalny potencjał wnętrza, z kolei poprzez inteligentne przechowywanie przedmiotów (na przykład przy pomocy specjalnych pojemników czy koszy) sprawia, że w Twojej kuchni zawsze panuje estetyczny ład!
Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie – szczególnie dla tych z nas, którzy remontują swoje pierwsze mieszkanie czy dom. Na szczęście, wybierając jakościowe, solidne elementy – takie jak funkcjonalne sprzęty, trwały i estetyczny blat kompozytowy (który w razie potrzeby można bardzo szybko odnowić) czy oświetlenie ledowe – nie musimy obawiać się wysokich kosztów. Pamiętajmy, że to wyłącznie od nas i naszej wizji zależeć będzie finalny efekt remontu – dlatego też dobrze jest go przemyśleć, aby upewnić się, że nasze nowe pomieszczenie będzie nie tylko designerskie, ale również komfortowe w codziennym użytkowaniu!
Czytaj więcej:
Zlewy i umywalki na wymiar – co warto o nich wiedzieć?
Blaty kompozytowe – za co cenimy je najbardziej?
Blaty kompozytowe w łazience – jak je zaaranżować?
Blaty do mebli kuchennych z kompozytu – dlaczego warto je mieć?