Blat kuchenny to powierzchnia, która obok odpowiedniego układu szafek i sprzętów decyduje o funkcjonalności całego pomieszczenia. Powinien być więc nie tylko estetyczny i trwały, ale też dobrze dopasowany do potrzeb każdego z użytkowników. Rozważne zaprojektowanie tego elementu zabudowy to istotna kwestia – skutki tej decyzji będą odczuwane przez długi czas. W tym przypadku wybór uniwersalnego rozwiązania niekoniecznie będzie dobrą opcją!

O komforcie użytkownika podczas korzystania z blatu kuchennego decydują m.in. jego wymiary. Na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny, aby przyrządzanie posiłków nie wiązało się z bólem karku i kręgosłupa?

Optymalna wysokość blatu kuchennego

Standardowa wysokość blatu kuchennego wynosi ok. 86 cm od podłogi. Na tę odległość składają się trzy czynniki: wzrost użytkownika, wysokość szafek kuchennych oraz grubość blatu.

Przyjmuje się, że średnia wzrostu w Europie wynosi ok. 165 cm. Właśnie z tego wynika wspomniane 86 cm – blat na tej wysokości umożliwia osobie o przeciętnym wzroście wygodne przygotowywanie posiłków bez potrzeby schylania się ani nadmiernego podnoszenia rąk.

Użytkownicy Twojej kuchni są sporo wyżsi lub niżsi niż 165 cm? Przybieranie nienaturalnej pozycji ciała może skutkować bólem pleców czy karku, co skutecznie odbiera całą przyjemność z gotowania. Jeżeli Twoi domownicy spędzają dużo czasu w kuchni, rozważ zamontowanie blatu na odpowiednio większej lub mniejszej wysokości niż standardowa – od 85 do 90 cm. W ten sposób znacząco podniesiesz komfort korzystania z przestrzeni roboczej

blat-mineralno-akrylowy

Wysokość, na jakiej montuje się blat kuchenny, pośrednio wynika ze standardowych wymiarów stojących szafek kuchennych, a także grubości samej powierzchni. W dopasowaniu wysokości pomagają także ruchome nóżki szafek. Stojące szafki kuchenne mają wysokość ok. 72 cm, wraz z cokołem – 82 cm. Kiedy dodasz do tego grubość blatu, uzyskasz wysokość, na jakiej będziesz przygotowywać w stanie wygodnie posiłki.

Grubość blatu wynika także z materiału wykonania. Blaty drewniane mają ok. 2 cm, metalowe – zazwyczaj 4 cm. Blaty mineralno-akrylowe występują w wielu grubościach – np. 3,6 lub 12 mm – dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb. Pamiętaj, że wybór grubości blatu niesie ze sobą konsekwencje podczas montażu kuchenki czy zlewozmywaka.

Na wysokość blatu ma także wpływ położenie szafek kuchennych. Aby komfortowo korzystać z przestrzeni między blatem a meblami, powinna ona mieć wysokość co najmniej pół metra.

Jak sprawdzić, na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny? Istnieje prosty sposób na samodzielny pomiar. Zmierz wysokość, na jakiej zginasz ręce w łokciach. Od otrzymanej wartości odejmij 15–20 cm. Wynik tego działania to wysokość, na której należy zamontować blat. Masz wtedy pewność, że przygotowywanie posiłków będzie wygodne.

Możliwe, że przemknęło Ci przez myśl, aby dla swojej wygody umieścić blat z kuchenką o kilka centymetrów niżej niż blat roboczy – zaglądanie do wysokich garnków byłoby wtedy nieco łatwiejsze. Zróżnicowanie poziomu blatów jest popularne w angielskich kuchniach. Takie rozwiązanie jest jednak rzadko spotykane w Polsce.

Co ciekawe, optymalna wysokość blatu użytkowanego przez jedną osobę różni się w zależności od rodzaju wykonywanych czynności. Podczas krojenia i obierania warzyw i owoców oraz zmywania naczyń powinna wynosić ona 90–95 cm. Do mieszania i ucierania najwygodniej wykorzystuje się blat o wysokości 88–90 cm. Czynności wymagające nacisku, takie jak wałkowanie i wyrabianie ciasta, najwygodniej wykonuje się przy blacie umieszczonym na wysokości 75–80 cm.

Nie oznacza to jednak, że musisz tworzyć osobną strefę roboczą dla każdej z tych czynności – takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w profesjonalnych kuchniach. W prywatnym domu wystarczy, że weźmiesz pod uwagę prace, które wykonujesz najczęściej.

Wymiary blatu kuchennego

Ważną kwestią jest także wielkość blatu. Powierzchnia blat kuchennego wyznacza strefy robocze w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że istnieją dwie takie strefy – śniadaniowa i obiadowa.

Strefa śniadaniowa powinna znajdować się między lodówką a zlewem, obiadowa – pomiędzy zlewozmywakiem a płytą kuchenną. Blat w każdej z nich powinien mieć co najmniej 80 cm szerokości. Im więcej, tym lepiej – zwłaszcza jeżeli posiadasz dużo sprzętu AGD. Taki układ to dobra opcja w przypadku, gdy w kuchni często pracują dwie osoby.

Oczywiście możesz zdecydować się także na jeden szeroki blat. Ostateczny projekt zawsze zależy od układu pomieszczenia i Twoich preferencji. Pamiętaj, jednak, że materiał może być pewnym ograniczeniem. Blaty kompozytowe mogą tworzyć efektowne długie ciągi, co dodatkowo podnosi walory estetyczne całego pomieszczenia.

Jaka wysokość pozostałych blatów w kuchni?

Nie wszystkie blaty w kuchni służą do przygotowywania posiłków. Jeżeli Twoja kuchnia dzieli się na część roboczą i jadalnianą, możliwe, że na styku tych dwóch stref znajduje się barek. Jaka wysokość blatu na barku będzie optymalna? Zazwyczaj umieszcza się go na wysokości od 100 do 120 cm. Wtedy możesz wygodnie korzystać np. ze stojącego na nim ekspresu do kawy.

Z kolei blat zastępujący stół montuje się na wysokości 70–75 cm. Dosuwa się do niego krzesła, więc powinien znajdować się 25–30 cm powyżej siedzisk.

Szukasz wygodnego i trwałego blatu kuchennego?

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, aby była w pełni ergonomiczna? Skorzystaj z naszego doświadczenia. Od lat tworzymy blaty mineralno-akrylowe, dzięki którym gotowanie (a także późniejsze sprzątanie!) jest łatwe i komfortowe. Skontaktuj się z nami!